Hogyan javítják a VSFF csatlakozók az adatközpontok fenntarthatóságát?

OSI Insights videóblogjában

A fenntarthatóság kérdése egyre fontosabbá válik az adatközpontok világában. Milyen szerepe van ebben a passzív infrastruktúrának, és különösen a kis komponenseknek?

Az új, nagyon kis méretű (VSFF) csatlakozók, mint például az SN® és az MDC, jelenleg hatalmas előrelépést jelentenek. Ezek lehetővé teszik az egyre nagyobb adatátviteli sebességet. Hogyan járulnak hozzá ezek a csatlakozók az adatközpontok fenntarthatóságának javításához is?

Ezeket a kérdéseket a következő személyekkel vitatjuk meg: Slavko Muciccal az értékesítővel és Harald Jungbäckkel, aki a Rosenberger OSI adatközpont termékmenedzsere.

A következőkre helyezzük a hangsúlyt: A VSFF-csatlakozók áttekintése | SN® és MDC felhasználási esetek

Miről szólnak ezek az új VSFF csatlakozók, és hogyan járulhatnak hozzá az adatközpontok fenntarthatóságának növeléséhez?

Harald Jungbäck: Hogy ezt illusztráljam, szeretnék mutatni valamit. Van az MDC csatlakozó az US Conec-től és az SN® csatlakozó a Senkótól. Mindkettő az új VSFF kategóriába tartozik: Very Small Form Factor csatlakozók. Egy példán keresztül megmutatom, hogy miért vannak itt ezek az új csatlakozók, és miért van rájuk szükségünk. Ezen csatlakozók fejlesztésének kiindulópontja jó néhány évre nyúlik vissza. Ez az optikai adó-vevőegységekben rejlik. Ahhoz, hogy a hagyományos duplex alkalmazásoknál nagyobb adatátviteli sebességet lehessen átvinni, párhuzamosításra van szükség. Ezt hagyományosan adó-vevőegységek segítségével valósították meg. A párhuzamosítást itt például egy MTP®/MPO csatlakozóval valósítják meg, 8 szálon keresztül 4 úgynevezett sávon át, a jelenlegi 400 Gigabit érték eléréséhez. Sávonként 100 Gigabit a hagyományos módon, MTP®/MPO csatlakozóval. Mindezt egyre inkább a példánkhoz hasonlóan 4 MDC porttal rendelkező adó-vevővel, vagy alternatívaként 4 SN® porttal rendelkező adó-vevővel valósítják meg.

Miért ez a különbség? Miért van ez a két kialakítás? Miért nem lehet a dolgokat egyszerűen csak duplex alkalmazásokon keresztül csinálni, mint a múltban? Az ok a port kitörés. Ha ezt szeretné megcsapolni, akkor kábelköteg vagy kazettás szerkezetre van szüksége. Itt azonban a portokat külön patchkordok segítségével elvezetheti az adó-vevőtől. Ez a fő oka annak, hogy ezeket az új kis MDC és SN® VSFF csatlakozókat kifejlesztették. Ráadásul a kerámiatechnológiát és annak minden előnyét kihasználják. Robusztus, kivételesen alacsony beiktatási veszteség, az MTP®/MPO technológiánál nagyobb visszatérési veszteség.

A fenntarthatóság jegyében hogyan segíthet ez a rendszerváltás az adatközpontok fenntarthatóságának növelésében?

Harald Jungbäck: Mindkettő 400 gigabites, 500 méteres szinglemódú adó-vevő. A 400G DR4 nagyon domináns protokoll lesz, és ha ezt ezekkel a QSFP-DD-kkel valósítom meg, akkor csak 8 wattom van egyenként. Ez 8 wattot fogyaszt és ennek megfelelően kevés hőt ad le. Ha ezt a hagyományos módon valósítom meg, mint a múltban, akkor négy egyedi 100 gigabites QSFP-DD adó-vevőm van, amelyek LC Duplex interfésszel szinglemódban működnek. Tehát négy darab van belőlük. És mindegyikük 4,5 wattot fogyaszt. Ez azt jelenti, hogy összesen 18 wattom van, és az ezzel járó hőkibocsátás, szemben a mindössze 8 wattal. Az igazán nagy dolog itt az adó-vevő technológia. Itt kevesebb az energiafogyasztás, kevesebb a hőleadás, és persze ott van a kérdés a ház, a kapcsolók, a szerverek, amelyekbe mindezek beépítésre kerülnek. Nyilvánvaló, hogy ez kevesebb helyet foglal, mint az eredeti négyes, és maga a hardver is hatékonyabb. Ez a vezető. Ennek megfelelően kevesebb áramra van szükség az adatközpontban, mind az áramellátáshoz, mind a hűtéshez.

A csatlakozók pedig sűrűségük miatt természetesen hozzájárulnak a passzív infrastruktúrához. A ma lehetséges maximum 4 sor LC Duplex vagy MTP® csatlakozóval. Természetesen van push-pull változat is. Így 96 portot kapunk magassági egységenként. LC Duplex esetén ez 96 duplex portot jelent. Ez az, ami fizikailag lehetséges. Ha MTP®-t használnánk, akkor mindezt a PreCONNECT® SEDECIM MTP® segítségével valósíthatnánk meg. Ekkor MTP®-nként 8 duplex portunk lenne, 96 darab természetesen óriási számú duplex portot adna. Ha azonban nem akarom ezt megtenni, és úgy döntök, hogy maradok a duplex kerámia technológiánál, akkor ezek az új VSFF csatlakozók lehetővé teszik a port-sűrűség növelését a panelben.

Menjünk vissza egy kicsit. A hagyományos megoldás, 72 port LC Duplex csatlakozóval. Az MDC-vel és az SN®-vel könnyedén 128 portot kapunk a panelben. Ez persze egy kicsit zsúfolt és sűrű, de kezelhető. Ez pedig lehetővé teszi a sűrítést: csökkentett helyigény a rackek számára, ami azt jelenti, hogy kevesebb helyet használunk a gyakran értékes hűtött környezetben. Ez nyilvánvalóan szintén segít az erőforrások megtakarításában, következésképpen növeli a passzív infrastruktúra sűrűségét és növeli az adatközpont fenntarthatóságát.

 

Kérdése van a témával kapcsolatban?

Keressen minket elérhetőségeinken:

https://rosi-systems.hu/kapcsolat/

 

 

És végezetül köszönjük szépen a cikket gyártó partnerünknek Rosenberger OSI-nak:

Vlog #10 How VSFF connectors improve data center sustainability